Zdobądź z nami Ślężański Olimp!
Sobótka 27.05.2023
ZAPISZ SIĘ

21 Bieg na Ślężę – informacje!

Bieg na Ślężę odbędzie się w sobotę, 31 maja. To jeden z tych biegów górskich, które rozwijają się bardzo dynamicznie. Gdy w roku ubiegłym na mecie tego 5-kilometrowego biegu zameldowało się 457 osób (to 4 bieg górski w Polsce pod względem frekwencji) dla organizatorów stało się jasne, że czas tradycyjnego ustalania wyników minął bezpowrotnie.

Dlatego w roku bieżącym pomiarem czasu zajmie się firma Datasport.

5-kilometrów dla biegacza to niewiele, ale niejeden z uczestników Półmaratonu Ślężańskiego, który dobiegł do mety twierdził, że ten bieg trudniejszy jest od kultowego Półmaratonu. Z pewnego punktu widzenia tak jest, ale prawda jest taka, że to po prostu inne wyzwanie. Każdy kto brał udział w biegu, albo choć przeszedł się trasą wie, że najtrudniejszy jest odcinek podbiegu z Przełęczy pod Wieżycą na szczyt Wieżycy.

Dzięki możliwościom technicznym firmy Datasport w tym roku zostanie pomierzony czas każdego uczestnika na najbardziej ekstremalnym odcinku trasy i wzorem sławnego biegu na Grossglockner (najwyższy szczyt Austrii) zostanie przeprowadzona klasyfikacja na najtrudniejszym odcinku trasy.

 

Po raz trzeci podczas Biegu na Ślężę zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie. W Mistrzostwach Polski sklasyfikowany zostanie każdy obywatel Polski chyba, że jest aktualnie zdyskwalifikowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

 

Trzy pierwsze osoby w kategorii kobiet i mężczyzn zostaną udekorowane unikalnymi szklanymi medalami.

 

Kolejnym nowym elementem imprezy będzie osobny start kobiet i mężczyzn. Wszystkie kobiety wystartują o godz. 11:00, a mężczyźni o godz. 11:10. Ponieważ różnica rekordów trasy w kategorii kobiet i mężczyzn jest mniejsza niż 10 minut to z całą pewnością możemy stwierdzić, że pierwsza na metę 21. Biegu na Ślężę przybiegnie kobieta.

 

Bieg na Ślężę odbędzie się na 14 dni przed Mistrzostwami Europy Masters w Biegu Górskim, które odbędą się 14czerwca w oddalonych o nieco ponad 50-kilometrów Ludwikowicach Kłodzkich. Bieg na Ślężę to doskonale przetarcie przed tymi zawodami. Choć trasa biegu ślężańskiego jest niemal 2 razy krótsza, to jednak jest znacznie trudniejsza.

 

Bieg na Ślężę to bieg górski, ale także bieg krajoznawczy. Uczestnicy po starcie obok stadionu w Sobótce przebiegają przez łąkę zwaną Janosikiem, przez Przełęcz Pod Wieżycą, obok pierwszego ślężańskiego parku linowego, wbiegają lub wdrapuja się na Wieżycę zwaną dawniej Górą Kościuszki z jej wieżą widokową, w połowie trasy przebiegają obok rzeźb kultowych Panny z Rybą i Niedźwiedzia, w drodze na szczyt przecinają podszczytowy kręg kultowy, aby w końcu znaleźć się na szczycie słowiańskiego, a wcześniej celtyckiego olimpu, jakim przez liczne stulecia była Ślęża. Jeżeli dodamy do tego jeszcze położone w pobliżu szczytu święte źródło, kolejną rzeźbę niedźwiedzia, zabytkowy kościół oraz wieżę widokową to jasne stanie się, że na tej 5-kilometrowej trasie nagromadzenie atrakcji turystycznych jest ponadprzeciętne.

Bieg na Ślężę to najstarszy spośród coraz liczniejszych biegów ślężańskich. W tym roku będziemy świadkami dwóch nowych imprez biegowych w Masywie Ślęży – Biegu Niezłomnych, 23.08 i Górskiego Półmaratonu Ślężańskiego, 4.10. Te 2 biegi pozwolą jeszcze lepiej poznać często nieznane zakątki Masywu Ślęży.

Zapraszamy !

Andrzej Puchacz

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także Śledzić komentarze w kanale RSS.

Możesz używać następujących poleceń„:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się™ na Gravatar.

Ostatnie komentarze