Zdobądź z nami Ślężański Olimp!
Sobótka 27.05.2023
ZAPISZ SIĘ

8. Półmaraton Ślężański za nami. Pora pomyśleć o następnej sobótczańskiej imprezie.

22. Bieg Górski na Ślężę odbędzie się w sobotę, 23 maja. Bieg ten zalicza się do najstarszych, nadal rozgrywanych biegów górskich w Polsce. Tylko jeden – Bieg Śnieżnicki w Międzygórzu ma o rok dłuższy staż. Start obok stadionu w Sobótce, meta na szczycie Ślęży. Dystans 5,0 km, przewyższenie + 530 m – 35 m, bieg jest więc typu alpejskiego – głównie pod górę.

Imprezę wyróżnia nie tylko staż. 498 osób na mecie w roku ubiegłym oznacza, że jest to jeden z najliczniej obsadzonych biegów górskich w Polsce. W latach 2011, 2013, 2014 rozgrywane były tu Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie. „Krótki dystans” oznacza tu w przybliżeniu połowę dystansu klasycznych mistrzostw świata i Europy w biegach górskich. W światowych i europejskich imprezach kobiety biegają 8, a mężczyźni – 12 km. 5 km to idealny kompromis pomiędzy dwoma płciami. Także i w tym roku odbędą się tu te mistrzostwa. Mistrzostwa są tylko w kategorii kobiet i mężczyzn. Sklasyfikowany zostanie każdy obywatel Polski.

Krótki dystans nie oznacza łatwej trasy. 800-metrowy odcinek podbiegu, a właściwie podejścia po pierwszym kilometrze na szczyt Wieżycy – jednego ze wzniesień Masywu Ślęży zalicza się do najtrudniejszych odcinków tras polskich biegów górskich. Niejedna gwiazda polskich biegów górskich pogrzebała w tym biegu swoje szanse na dobry wynik nieumiejętnie rozkładając siły. Niejeden uczestnik Półmaratonu Ślężańskiego, który z ciekawości wystartował w tym biegu twierdził na potem na mecie, że ten bieg górski jest trudniejszy od Półmaratonu, który przecież do łatwych nie należy. Specyfiką biegu górskiego jest jednak to, że przekornie łatwiej w nim wystartować niż w biegu ulicznym. Przy limicie czasowym 90 minut można sobie pozwolić, aby znaczną cześć dystansu po prostu maszerować podziwiając unikalne otoczenie. Jest więc coś dla „ścigaczy” i coś dla biegaczy rekreacyjnych. Ten bieg jak rzadko który nadaje się do tego, aby przyjechać na niego z rodziną. Rodzina powinna wyjść odpowiednio wcześnie, aby obserwować walkę na trasie lub czekać na bliską sobie osobę na mecie. Dysponując własnym autem można też pojechać na sławną z Półmaratonu Ślężańskiego Przełęcz Tąpadła. Stamtąd na szczyt Ślęży wchodzi się szybciej niż ze stadionu.

W pakiecie startowym tradycyjnie czekać będzie techniczna koszulka, organizator wywozi wierzchnią odzież na górę, a na mecie na uczestników czekają pamiątkowe medale. Kobiety startują 10 minut przed mężczyznami i w efekcie to kobieta melduje się pierwsza na mecie.
Ze szczytu schodzi się w dużym stopniu trasą biegu, choć zaleca się, aby ominąć wspomniany najtrudniejszy odcinek na Wieżycy.

Najbardziej utytułowana polska biegaczka górska Izabela Zatorska, która uczyła swoje następczynie jak się biega po zwycięstwo na tej trasie obecnie objęła patronat nad biegiem. Jak twierdzi wszystko odbywa się tu tak szybko, że nie sposób wziąć prysznic po biegu i nie spóźnić się na dekorację.
Warto jeszcze zobaczyć filmy z poprzednich biegów:


Komentarze są… niedostępne.

Ostatnie komentarze