Zdobądź z nami Ślężański Olimp!
Sobótka 25.05.2024
ZAPISZ SIĘ

Biegiem na Ślężę

Za oknami zima. Do „Półmaratonu Ślężańskiego” pozostało niespełna 2 miesiące. Na liście zgłoszeń prawie 3000 uczestników. Można się zastanawiać, czy warunki pogodowe będą takie jak w roku ubiegłym -11oC na starcie, czy jak 2 lata temu +18oC na mecie.

Warto jednak zastanowić się także nad inną sprawą. Nad udziałem w „21. Biegu na Ślężę” – spod stadionu w Sobótce na szczyt Ślęży. Tylko jeden bieg górski w Polsce odbywa się dłużej. To Bieg Śnieżnicki w Międzygórzu, który odbył się po raz pierwszy w 1993 roku. Bieg na Ślężę odbywał się początkowo pod nazwą „Mistrzostwa X LO w Biegu Górskim” i był wewnętrzną imprezą tegoż Liceum Ogólnokształcącego. Trudno jednak zachować w tajemnicy fakt organizowania świetnej imprezy i odgrodzić się od otoczenia wysokim murem. Pomysłodawca i organizator tej imprezy, nauczyciel wychowania fizycznego Jacek Skrzypiński ksenofobem nigdy nie był. Zachęcił do udziału w imprezie swoich kolegów nie będących uczniami szkoły, a potem było jak w opowiadaniu Marka Twaina. Ci koledzy przyprowadzili swoich, a tamci następnych i tak w krótkim czasie ta impreza stała się zawodami o zasięgu ogólnopolskim, które zaczęły przyciągać nawet czołowych biegaczy górskich. Dystans 4,1 km oraz magia Śląskiego Olimpu, jak nie bez racji nazywana jest góra Ślęża zachęcał do udziału nawet niedzielnych biegaczy oraz typowych „ceprów”, czyli tych spośród biegowej braci, którzy na co dzień wolą raczej biegi uliczne. Tak zresztą pozostało do dziś.  Wielu spośród uczestników „Półmaratonu Ślężańskiego” wystartowało w Biegu Górskim na Ślężę, aby spróbować tego rodzaju biegania i na mecie wielu mówiło, że ten bieg jest trudniejszy od Półmaratonu.

W roku 2009 Jacek Skrzypiński zorganizował imprezę po raz ostatni i przekazał jej organizację Gminie Sobótka. Start biegu został przeniesiony w pobliże stadionu, co spowodowało wydłużenie trasy do 5,0 km, a organizatorem jest od tej pory  Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.

W latach 2011 i 2013 odbyły się tu „Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie”. Co oznacza sformułowanie „krótki dystans” w tym wypadku? Podczas mistrzostw świata i Europy seniorzy rywalizują na dystansie 12 km, a seniorki na 8 km. Krótki dystans oznacza ok. połowę dystansu klasycznego, W przypadku seniorów oznacza to ok. 6, w przypadku seniorek ok. 4 km. Krakowskim targiem zatem 5 km – to idealny więc kompromis. Także w roku 2014 odbędą się tu te mistrzostwa. Sklasyfikowany w nich zostanie każdy uczestnik mający obywatelstwo polskie i nie jest konieczne posiadanie licencji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Klasyfikacja mistrzostw wyłącznie w kategorii kobiet i mężczyzn bez względu na wiek. Klasyfikacja w kategoriach wiekowych odbędzie się tylko w ramach Biegu na Ślężę.

Nowością tegorocznej edycji będzie pomiar czasu za pomocą czipów umieszczonych w numerze startowym. Frekwencja w biegu wzrosła z 302 osób w 2012 do 457 w 2013. Dlatego wprowadzenie czipów stało się niezbędne. Moduł zgłoszeniowy czynny jest od 2 tygodni na stronach http://biegnasleze.pl/, www.maratonypolskie.pl oraz www.datasport.pl.  Podczas zgłoszenia można podać do 4 numerów telefonów, na które SMS-ami zostaną wysłane wyniki, niezwłocznie po dobiegnięciu do mety.

5 kilometrów, nawet z pokaźnym przewyższeniem liczącym + 530 m  – 35 m to trasa odpowiednia do tego, aby ci, którzy nie czują się na siłach, aby wziąć udział w zawodach pokusili się o wejście na szczyt Ślęży, aby na mecie lub tuż przed nią dopingować i powitać swoich bliskich i znajomych.

Najtrudniejszy odcinek trasy znajduje się pomiędzy pierwszym i drugim kilometrem. Chodzi o podbieg, czy jak to jest dla większości uczestników podejście na szczyt Wieżycy, pośredniego w drodze na Ślężę wierzchołka o wysokości 415 m n. p. m. Idąc na Ślężę można go ominąć idąc od Przełęczy pod Wieżycą czarnym, a następnie czerwonym szlakiem, ale jeśli ktoś chce poznać trasę biegu i poczuć smak ekstremalnego wysiłku to wybierze oryginalną trasę.

Jak się biegnie na Ślężę można zobaczyć na filmach Jacka Heliasza, uczestnika biegu, który biegał na Ślężę filmując jednocześnie kamerą. Na youtubie znajduje się trochę ciekawych filmów. Wystarczy wejść na tą stronę i wpisać „bieg na ślężę”.

457 osób na mecie biegu, to czwarty w roku ubiegłym wynik spośród biegów górskich w Polsce. Czy w tym roku zobaczymy piątkę z przodu ? Przekonamy się w sobotę, 31 maja.

 

Andrzej Puchacz

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także Śledzić komentarze w kanale RSS.

Możesz używać następujących poleceń„:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się™ na Gravatar.

Ostatnie komentarze